T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Gradonačelnica

Gračanica obilježila Dan grada

Gradonačelnica i zamjenik u službenom posjetu

Gradonačelnica Petra Škrobot i njezin zamjenik Petar Burić boravili su u službenom posjetu gradu Gračanici u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja Dana grada.


Posjet predstavlja nastavak prijateljskih odnosa između Samobora i Gračanice koji se razvijaju unazad godine dana, a koji bi do kraja 2026. godine trebali biti dodatno potvrđeni potpisivanjem Povelje o prijateljstvu između dvaju gradova. Time će suradnja dobiti i službeni okvir za buduće zajedničke projekte te razmjenu iskustava u područjima od zajedničkog interesa.


Tijekom boravka u Gračanici samoborski su predstavnici sudjelovali u polaganju vijenaca na Centralnom spomen-obilježju, održali radni sastanak s gradonačelnikom Sadmirom Džebom te prisustvovali Svečanoj akademiji u povodu Dana grada, održanoj u Velikoj sali Bosanskog kulturnog centra. Program obilježavanja nastavljen je druženjem uz brojne uzvanike ispred Osman-kapetanove medrese, gdje je poslužena torta od 7, 5 metara koju je napravilo Udruženje žena sa područja Gračanice koje su u zajedništvu svojim trudom, kreativnošću i nesebičnim angažmanom dale poseban doprinos svečanosti.


Obraćajući se okupljenima na Svečanoj akademiji, gradonačelnica Petra Škrobot uputila je iskrene čestitke vodstvu i građanima Gračanice povodom Dana grada te izrazila želju da Gračanica nastavi svoj razvojni put kao grad novih prilika, kvalitetnog života i snažnog zajedništva.


„Povelja o prijateljstvu koju ćemo uskoro potpisati snažna je poruka da gradovi iz susjednih država mogu biti pokretači suradnje, mjesta povezivanja ljudi i primjeri kako se kvalitetni odnosi grade na međusobnom poštovanju, otvorenosti i povjerenju“, istaknula je gradonačelnica Škrobot.


Uz jačanje institucionalne suradnje, posjet je bio prilika i za dodatno povezivanje službi koje djeluju u području sigurnosti i zaštite građana. Samoborski su se predstavnici susreli s vatrogascima Gračanice, koji su zamjeniku gradonačelnice Petru Buriću uručili zahvalnicu za ostvarenu suradnju i razmjenu iskustava. Zahvalnica je dodijeljena nakon što su, na poziv Grada Samobora, predstavnici vatrogasnih službi Gračanice sudjelovali kao promatrači u operativnoj vježbi civilne zaštite održanoj u Samoboru 23. svibnja 2026. godine.


Susret u Gračanici još je jednom potvrdio obostranu spremnost za daljnje jačanje prijateljskih i partnerskih odnosa, s ciljem razvoja suradnje dva grada na području gospodarstva, kulture, obrazovanja, civilne zaštite i drugih važnih sektora.

Objavljeno: 03.06.2026.