T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Građani

Posljednji pozdrav gosponu Joži

Preminuo je svestrani Samoborac, Josip Prudeus

Posljednji pozdrav gosponu Joži

Iz Ogranka MH Samobor jutros su javili da nas je njihov dugogodišnji član i prijatelj Josip Joža Prudeus napustio. Preminuo je 25. siječnja 2020. godine u Samoboru, u 76. godini života. 

Josip Prudeus bio je svestran čovjek koji je svojim idejama, znanjem i bogatim književnim opusom zadužio grad Samobor, a 2004. godine za sav svoj doprinos nagrađen je i Nagradom Grada Samobora za životno djelo.  Bio je prije svega učitelj - a „pjesnik pod malim odmorom“ – kako je sam za sebe volio govoriti. 

Rođen je u Samoboru 21. ožujka 1944. godine, a u svojem Samoboru radio je u tri osnovne škole: OŠ Samobor, OŠ Bogumila Tonija i OŠ Milana Langa, no surađivao je sa svima: - kao scenarist učeničkih priredbi - autor je poeme „45 let sanoborske škole“ - autor je teksta himni OŠ Sveti Martin pod Okićem, OŠ Samobor, OŠ Rude. Radio je kao član brojnih prosudbenih povjerenstava Lidrana i drugih literarnih natjecanja - s njegovim tekstovima škole su osvajale prva mjesta na gradskim, županijskim i općinskim natjecanjima - pomagao je i kao novinar animirao asfaltiranje ceste do Noršić Sela, te svesrdno pribavljao didaktičke i glazbene instrumente i sudjelovao u uređenju školskih prostora. Svoj učiteljski radni vijek završio je u OŠ Samobor, kojoj je darovao životnu zbirku: 380 slika, 230 keramika, 80 batika, 500 DVD-a i 3000 knjiga. Josip Prudeus također je 33 godine radio kao mentor darovitim učenicima u Školi dječjeg stvaralaštva u Novalji i Novigradu, a zadnjih je 18 godina bio imenovan za glavnog koordinatora Škole, u čiji je rad uvrstio i mnoge druge kreativne Samoborce kao mentore. U Samoboru je radio i na Radio Samoboru, u Narodnom sveučilištu Samobor, te kao pročelnik za društvene djelatnosti Grada (1991.godine).
Možda mnogi ne znaju, ali autor je imena kafića „Tin“, slastičarnice „U prolazu“, te priredbi: „Dar pod bor“, „Blagdanski zvuci“, „Koncert pod rascvalim kestenima“ i „Samobor kiti bor“. Prekrasnu i bogatu suradnju ostvario je ponajviše s Tamburaškim društvom Ferdo Livadić, kojima je dogovarao mnogobrojne nastupe i koji izvode brojne Jožine pjesme.
S ljubavlju je pratio i podupirao mnogobrojna kulturna događanja. 21. ožujka 2015. godine, na Jožin rođendan i imendan, Ogranak Matice hrvatske u Samoboru je u čast Josipa Prudeusa u suradnji s Gradskom knjižnicom Samobor, TD Ferdo Livadić i POU Samobor organizirao „Josipovo s Jožom“, na kojem su sudjelovali mnogobrojni umjetnici, prijatelji i suradnici s kojima je Joža surađivao tijekom svog bogatog stvaralačkog života. Josip Prudeus bio je urednik mnogim izdanjima: „Ljubica“, „Samobor opisan srcem“, predgovornik brojnim likovnim katalozima i književnim izdanjima. U samoborskom tisku piše punih 25 godina - ponekad kao Josip, a ponekad kao „Ivek iz Langove“, „Štef zi Starogradske“, „Vladek z Vrhovčaka“… Josip Prudeus piše i za djecu. Josip Prudeus jedan je od utemeljitelja Večeri hrvatske ljubavne poezije na Ljubičinom grobu, koje već više od 30 godina pohodi pedesetak hrvatskih pjesnika. Urednik je prvih zbirki ljubavnih pjesama hrvatskih književnika „Ljubica“. Autor je imena „Vatreni“ za hrvatsku nogometnu reprezentaciju. Inicijator je i sudionik postavljanja mnogih spomen – obilježja, suimenovatelj samoborskih ulica, inicijator obnove samoborske Kalvarije, scenarist filmova o Samoboru, autor pjesama u mjuziklu Lady Šram, aktivni sudionik „Samoborskog fašnika“ – osmislio je i uveo fašnički lik Štefa Fiškala, sudionik mnogobrojnih festivala. Slobodno ga se  može nazvati i „pjesnikom Samobora“ – napisao je sedamdesetak pjesama o gradu Samoboru, od kojih su mnoge i uglazbljene. Do listopada 2013. godine uglazbljeno je ukupno 156 Jožinih pjesma. 

Pokoj mu vječni!

 

 

Objavljeno: 25.01.2020.