T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Projekti

Poučne staze Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Kroz nedavno završen projekt ENJOYHERITAGE, završena su predviđena ulaganja u dvije poučne staze Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje.

Poučne staze Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Kroz nedavno završen projekt ENJOYHERITAGE punog naziva „Inovativni interpretacijski pristupi za održivo korištenje baštine u smjeru održivog turizma za mlade“ koji je proveden u okviru programa INTERREG V A Slovenija – Hrvatska, završena su predviđena ulaganja u dvije poučne staze Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje.

Prva od njih je staza „Gdje voće zri“ u prekrasnom vivodinskom kraju, u Loviću Prekriškom.

Gdje voće zri

Prvotno je postavljena 2007. godine kada je bila sufinancirana sredstvima EU, kroz projekt „Travnjački voćnjaci kao element biološke raznolikosti i estetske vrijednosti krajobraza“. Njegov je cilj, prije svega, ukazati na veliki značaj travnjačkih voćnjaka, ali i travnjaka, poluprirodnih staništa nastalih krčenjem šuma, istovremeno i u smislu bogatstva biljnih i životinjskih vrsta na njima kao i osebujne ljepote krajolika koju tvore, simbolički nazvanim mozaičnim krajolikom. Staza je sada preuređena; obnovljene su interpretativne table prema prema smjernicama Grafičkog dizajna sustava signalizacije i interpretacije te Produkt dizajna istog sustava, a sve prema Pravilniku o jedinstvenom vizualnom identitetu sustava upravljenja zaštićenim područjima u Republici Hrvatskoj.

Osim priče o travnjačkim voćnjacima i travnjacima, staza je obogaćena i novim tekstovima koji poučavaju o karakterističnom krajobrazu vivodinskoga kraja, poznatom tradicionalno voćarskom kraju. Staza priča o voćnjacima, ali ne onim današnjima, već onima iz starina, gdje voćnjak nije bio samo mjesto gdje je čovjek uzgajao voćke radi dobivanja hrane, već je bio dom brojnim biljkama i životinjama.

U prošlim vremenima život nije bio lagan. Kako bi preživjeli, ljudi su uglavnom sami morali proizvoditi hranu i sve ostale potrepštine za život. Okoliš, odnosno priroda, bili su izvor raznih materijala i sirovina koje je čovjek naučio koristiti za svoje potrebe. U svemu što je radio, živio je u skladu s prirodom na način koji joj nije škodio.

Danas, s velikim tehničkim i tehnološkim napretkom koji se događa iz dana u dan, čovjek je promijenio način života, ugrozio procese u prirodi, ali i postao svjestan da njegov opstanak ovisi upravo o njoj.

Zato ovo nije samo priča o voćnjaku, nego i o ravnoteži u prirodi koju je nužno potrebno održati kako bismo mi i buduće generacije imali osigurane uvjete za život.

Na kružnoj stazi dugoj 2 kilometra nalazi se ukupno devet interpretativnih tabli. Svaka od njih priča jednu malu priču. Posljednja tabla upućuje posjetitelje na posjet ostalim parkovima prirode i nacionalnim parkovima u Hrvatskoj.

Očekujemo od Vas da ćete, nakon što prošećete ovom stazom, drugačije gledati na vivodinski kraj, a i na Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje kao jedan od parkova prirode odnosno područje zaštićeno u navedenoj kategoriji.

Druga staza je Staza kneževa u Budinjaku.

 

Staza kneževa

Staza kneževa počinje i završava u Budinjaku, selu u kojemu se nalazi i Centar za posjetitelje Javne ustanove park prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Počinje nedaleko od Centra, duljine je 4,2 km i kružna je. Staza govori o žumberačkom kraju još od prapovijesti do danas, o skladnom odnosu njegovih stanovnika s prirodom, o prirodnim vrijednostima i kulturnoj baštini ovoga kraja. Ima deset interpretativnih točaka.

U Budinjaku i okolnim selima pronađeni su vrijedni arheološki nalazi iz različitih povijesnih razdoblja.

Tu imamo polje tumula iz razdoblja prapovijesti, točnije iz starijeg željeznog doba, otprilike od 10. do 6. st. pr.n.e. Poseban je i izdvojen nalaz iz tog razdoblja ratnička kaciga nazvana „kaciga tipa Budinjak“, najcjelovitije očuvan primjerak ovog tipa kacige, što znači da će svaki eventualni novi nalaz tog tipa na nekom drugom lokalitetu nositi taj naziv. Pronađena je u tumulu br. 139. Kako bismo dostojno prezentirali nalaze pronađene u tom tumulu, na mjestu njegovog nalaza završili smo građevinsko – obrtničke radove na objektu Rekonstrukcija tumula 139, gdje će replike nalaza biti izložene. Ovaj objekt nalazi se na drugoj po redu interpretativnoj točki staze.

Tu nalazimo i jednu lokvu koju održavamo, a koja nas uči o raznolikom biljnim i životinjskim svijetu ovih staništa koja polako nestaju.

Na stazi imamo i jednu zanimljivu stijenu staru milijune godina, a brojni pronađeni fosili na području Parka dokazuju postojanje Panonskog mora. Jedna od točaka prikazuje nam i nalaze iz ranog doba Rimskoga Carstva, od 1. do 2. st.n.e., vezane uz kulturu romaniziranog keltskog plemena Latobika.

U svakom slučaju, pozivamo vas da prošećete ovim našim stazama i vjerujemo da ćete naučiti nešto novo, a užitak provedenog dana u prirodi sigurno će se pamtiti.

Tekstovi o stazama Parka prirode nalaze se ovdje.

 

Objavljeno: 15.06.2020.