Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Novosti

Prijavi se na Bunkerov turnir odbojke na pijesku!

Turnir će se održati u subotu 2.7. od 10:00 sati.na terenu Bazena Vugrinščak. Prijavite svoju ekipu na mvranekovic@samobor.hr. Ekipe se sastoje od četiri igrača i jedne zamjene. Kotizacija je simboličnih 50 kuna po ekipi.

Postoji li savršeniji ljetni sport od obojke na pijesku?

Ako je tvoj odgovor NE, onda reci DA BUNKEROVOM TURNIRU ODBOJKE NA PIJESKU, koji će se održati 2.7. od 10:00h na terenu Bazena Vugrinščak!!

Održat će se u subotu 2.7. od 10:00 sati. Prijavite svoju ekipu na mvranekovic@samobor.hr. Ekipe se sastoje od četiri igrača i jedne zamjene. Uvjet je da ekipe budu miješane (cure i dečki). Kotizacija je simboličnih 50 kuna po ekipi (plaća se na dan turnira).

Nagrađujemo tri najbolje ekipe, a prva nagrada je bon od 700kn u Caffe bar Gradna!

Pravila Bunkerovog turnira u odbojci na pijesku:

SASTAV MOMČADI

Momčad se sastoji od sveukupno 5 igrača, od kojih je jedan zamjena.

Momčadi moraju biti mješovite.

Zamjena može ulaziti u igru ako jedan od igrača nije u mogućnosti nastaviti igru ili na početku seta te odigrava cijeli utakmicu, ali pritom momčad mora ostati mješovita.

SUSTAV BROJANJA POENA

POBJEDNIK UTAKMICE

Utakmicu dobiva momčad koja je osvojila dva seta. U slučaju izjednačenog rezultata 1:1 odlučujući (treći) set igra se do 10 poena,s minimum vodstvom 2 poena razlike.

POBJEDNIK SETA

Set ( izuzevši odlučujući 3 set) dobiva momčad koja je prva osvojila 15 poena s vodstvom od najmanje dva poena. U slučaju izjednačenog rezultata, igra se nastavlja dok se ne postigne vodstvo od dva poena.

POBJEDNIK NADIGRAVANJA

Svaki put kad momčad pogriješi pri serviranju ili vraćanju lopte, odnosno učini bilo kakvu drugu pogrešku, protivnička je momčad pobjednik nadigravanja s jednom od sljedećih posljedica:

Ako je servirala, protivnička momčad osvaja poen i nastavlja servirati.

Ako je protivnička momčad primila servis, stječe pravo serviranja i osvaja poen.

PRIPRAVA UTAKMICE, STRUKTURA IGRE

PRIPRAVA UTAKMICE

ŽDRIJEB

Ždrijeb se obavlja u nazočnosti obaju kapetana momčadi. Pobjednik ždrijeba bira: a) pravo serviranja ili primanja servisa ili b) stranu igrališta. Gubitnik ždrijeba prihvaća preostalu mogućnost. U drugom setu mijenjaju se strane igrališta te servis ima ona momčad koja ga nije imala u prvom setu. Za odlučujući set obavit će se novi ždrijeb.

RAZDOBLJE ZAGRIJAVANJA

Momčadi će imati mogućnost zagrijavanja prije početka utakmice, na rubnim dijelovima igrališta.

POZICIJE IGRAČA

POZICIJE

U trenutku kad server odigra loptu, svaka momčad mora biti unutar svojeg polja igrališta (osim servera).

Igrači se rotiraju prema pravilu 3 igrača odostraga i jedan na mreži. Servis izvodi igrač iz zone 1 (kranji desni igrač zadnje linije)

REDOSLIJED SERVIRANJA

U tijeku seta mora biti održavan redoslijed serviranja (kako je kapetan momčadi odredio odmah nakon ždrijeba).

POGREŠKE REDOSLIJEDA SERVIRANJA

Pogreška redoslijeda serviranja učinjena je kad servis nije obavljen prema redoslijedu serviranja.

Pogreška redoslijeda serviranja kažnjava se gubitkom nadigravanja

AKCIJE U IGRI

OKOLNOSTI U IGRI

LOPTA "UNUTRA"

Lopta je "unutra" kad dodirne tlo igrališta uključujući granične crte.

LOPTA U AUTU

Lopta je u autu kad:

a) padne na tlo potpuno izvan graničnih crta (bez dodirivanja crta)

b) dodirne predmet izvan igrališta, strop ili osobu izvan igre

c) dodirne antene, užad, stupove ili mrežu izvan bočnih traka i antena

d) potpuno prijeđe vertikalnu ravninu mreže cijelim opsegom ili samo dijelom izvan prostora za prijelaz mreže.

POSLJEDICE POGREŠKE

Uvijek postoji kazna za pogrešku: protivnici momčadi koja je učinila pogrešku pobjednici su nadigravanja u trenutnom setu.

IGRANJE LOPTOM

ODIGRAVANJA MOMČADI

Svaka momčad ima pravo na najviše tri odigravanja radi vraćanja lopte preko mreže.

Igrač ne smije dvaput uzastopce odigrati loptu, osim pri blokiranju

ISTODOBNI DODIRI

Dva igrača mogu u istom trenutku dodirnuti loptu

. Kad dva suigrača istodobno dodirnu loptu, to se računa kao dva odigravanja, osim pri blokiranju. Nastoje li dva suigrača odigrati loptu, ali je dodirne samo jedan od njih, to se računa kao jedno odigravanje. Sudare li se igrači, pogreška nije učinjena.

Dodirnu li loptu istodobno dva protivnička igrača iznad mreže i ona ostane u igri, momčad koja je primila loptu ima pravo na tri daljnja odigravanja. Ode li takva lopta u aut, pogreška je momčadi na drugoj strani mreže. Prouzroče li iznad mreže istodobni dodiri dvaju protivničkih igrača "zadržanu loptu", to se NE smatra pogreškom.

ZNAČAJKE ODIGRAVANJA

Lopta može dodirnuti bilo koji dio tijela.

Lopta mora biti udarena, a ne uhvaćena ili vučena. Lopta se može odbiti u bilo kojem smjeru. Iznimka:

U obrambenoj akciji prijam snažno smečirane lopte. U tom slučaju lopta trenutačno može biti zadržana pri odigravanju prstima iznad ramena.

Iznimke:

a) Pri blokiranju dopušteni su uzastopni dodiri (lopte) jednog ili više blokera, uz uvjet da su se dodiri dogodili tijekom iste akcije.

b) Pri prvom odigravanju momčadi, osim ako je odigravanje prstima iznad ramena lopta može uzastopce dodirnuti različite dijelove tijela, uz uvjet da su se dodiri dogodili tijekom iste akcije.

POGREŠKE PRI ODIGRAVANJU LOPTE

ČETIRI ODIGRAVANJA:

momčad odigra loptu četiri puta prije njezina vraćanja protivniku.

ZADRŽANA LOPTA:

igrač nije udario loptu osim kad u obrambenoj akciji primi snažno smečiranu loptu ili kad iznad mreže istodobni dodir dvaju protivničkih igrača trenutačno prouzroči "zadržanu loptu"

DVOSTRUKI DODIR:

igrač dvaput uzastopce odigra loptu ili loptu uzastopce dodirne različitim dijelovima tijela

LOPTA KOD MREŽE

LOPTA PRELAZI PREKO MREŽE

Lopta upućena prema protivničkom polju igrališta mora prijeći iznad mreže unutar prostora za prijelaz. Prostor za prijelaz dio je vertikalne ravnine mreže ograničen:

a) s donje strane gornjim rubom mreže

b) s obje strane antenama i njihovim zamišljenim produžetcima

c) s gornje strane stropom ili konstrukcijom (ako postoji).

Lopta koja se kreće prema protivničkoj strani izvan prostora za prijelaz u autu je kad potpuno prijeđe vertikalnu ravninu mreže.

Lopta je u autu kad potpuno prijeđe vertikalnu ravninu ispod mreže.

Međutim, igrač može ući na protivničko polje igrališta da bi odigrao loptu prije njezina potpunog prijelaza ispod mreže ili izvan prostora za prijelaz

LOPTA DODIRUJE MREŽU

Kad prelazi mrežu, lopta je može dodirnuti.

LOPTA U MREŽI (osim servirane lopte)

Lopta upućena u mrežu može se ponovno odigrati unutar ograničenja od tri odigravanja momčadi.

Ošteti li lopta kvadrate mreže ili je obori, nadigravanje se poništava i ponavlja.

IGRAČ KOD MREŽE

Svaka momčad mora igrati unutar svojeg igrališta i prostora za igru. Međutim, lopta može biti spašena i izvan slobodne površine.

PRIJELAZ IZNAD MREŽE

Pri blokiranju, bloker može dodirnuti loptu s druge strane mreže, uz uvjet da nije ometao igru protivnika prije ili tijekom zadnjeg udarca u napadu

Nakon udarca u napadu igraču je dopušten prijelaz rukom preko mreže, uz uvjet da je njegov dodir lopte bio izveden unutar vlastitog prostora za igru.

PRIJELAZ U PROTIVNIČKI PROSTOR, POLJE I/ILI SLOBODNU POVRŠINU

Igrač može ući u protivnički prostor, polje i/ili slobodnu površinu, uz uvjet da time ne ometa igru protivnika.

DODIR S MREŽOM

Zabranjeno je dodirnuti bilo koji dio mreže ili antene

Nakon odigravanja lopte igrač može dodirnuti stupove, konope ili bilo koji drugi predmet izvan ukupne duljine mreže, uz uvjet da tom akcijom ne ometa igru.

Nije pogreška ako je lopta upućena u mrežu uzrokovala dodir mreže s protivničkim igračem.

Nije pogreška slučajan dodir kose s mrežom.

POGREŠKE IGRAČA KOD MREŽE

Igrač dodirne loptu ili protivničkog igrača u protivničkom prostoru prije ili tijekom udarca u napadu protivnika

Igrač prijeđe u protivnički prostor, polje i/ili slobodnu površinu ometajući igru protivnika

Igrač dodirne mrežu

SERVIS

DEFINICIJA

Servis je postupak servera za ubacivanje lopte u igru kad je u zoni za serviranje, a loptu odigrava šakom ili rukom.

PRVI SERVIS U SETU

Prvi servis u setu izvodi momčad određena ždrijebom.

Nakon prvog servisa u setu, igrač koji treba servirati određuje se prema sljedećem:

a) Kad momčad koja je servirala pobijedi u nadigravanju, igrač koji je prije servirao ponovno servira.

b) Kad momčad koja je primila servis pobijedi u nadigravanju, postiže pravo serviranja, a servis će izvesti igrač koji pomicanjem u smjeru kazaljke na satu (rotiranjem), dolazi iz zone 3 (zona na mreži).

IZVOĐENJE SERVISA

Server se može slobodno kretati unutar zone za serviranje. U trenutku odigravanja lopte pri izvođenju servisa ili odskoka za izvođenje servisa, server ne smije dodirnuti polje igrališta (uključujući osnovnu crtu) niti se nalaziti izvan zone za serviranje. Njegova stopala ne smiju se naći ispod crte. Nakon odigravanja može stati ili doskočiti izvan zone za serviranje ili u polje igrališta.

Pomakne li se crta zbog toga što je server odgurnuo pijesak, to se NE smatra pogreškom.

Server mora odigrati loptu unutar 5 sekunda nakon što vidi da su se protivnici fokusirali na njegovo izvođenje servisa

Lopta se mora odigrati šakom ili bilo kojim dijelom ruke nakon što je izbačena uvis ili ispuštena, ali prije nego je dodirnula tlo borilišta.

Ako je lopta pala na tlo (borilišta) ne dodirnuvši servera nakon što ju je izbacio uvis ili ispustio, ili ju je server uhvatio, to se smatra izvedenim servisom.

Nije dopušten daljnji pokušaj serviranja.

ZAKLON

Suigrač servera ne smije zaklonom sprječavati niti jednoga protivničkog igrača da vidi servera ili putanju lopte. Na zahtjev protivnika mora se pomaknuti u stranu.

POGREŠKE PRI SERVIRANJU

Sljedeće pogreške dovode do promjene servisa. Server:

a) prekršio je redoslijed serviranja

b) nije ispravno izveo servis.

POGREŠKE PRI SERVIRANJU NAKON ODIGRAVANJA LOPTE

Nakon ispravnog odigravanja lopte, servis postaje pogrešan ako lopta:

a) dodirne igrača momčadi koja servira ili pogrešno prijeđe okomitu ravninu mreže

b) ode u aut

UDARAC U NAPADU

DEFINICIJA

Sve akcije upućivanja lopte prema protivniku, osim servisa i bloka, smatraju se udarcem u napadu.

Udarac u napadu dovršen je u trenutku kad lopta potpuno prijeđe vertikalnu ravninu mreže ili je dodirne bloker.

Bilo koji igrač može izvesti udarac u napadu na bilo kojoj visini, uz uvjet da je njegov dodir lopte bio unutar njegova vlastitog prostora za igru osim kad je igrač dovršio udarac u napadu na servis protivnika kad je lopta potpuno iznad gornjeg ruba mreže.

POGREŠKE PRI UDARCU U NAPADU

Igrač je udario loptu unutar prostora za igru protivničke momčadi

Igrač je udario loptu u aut.

Igrač je dovršio udarac u napadu upućivanjem lopte primjenjujući udarac otvorenom šakom raširenih prstiju ("kuhanje").

Igrač je dovršio udarac u napadu na servis protivnika kad je lopta potpuno iznad gornjeg ruba mreže.

BLOK

DEFINICIJA

Blokiranje je akcija igrača blizu mreže da zaustave loptu koja dolazi od protivnika nadvisujući gornji rub mreže .

ODIGRAVANJA BLOKERA

Prvo odigravanje nakon bloka može izvesti bilo koji igrač, uključujući i onoga koji je dodirnuo loptu u bloku.

BLOKIRANJE UNUTAR PROTIVNIČKOG PROSTORA

Pri blokiranju igrač može postaviti šake i ruke preko mreže, uz uvjet da svojom akcijom ne ometa igru protivnika. Prema tome, nije dopušteno dodirnuti loptu preko mreže dok protivnik ne izvede udarac u napadu.

DODIR PRI BLOKIRANJU

Dodir pri blokiranju računa se kao odigravanje momčadi. Momčad koja je blokirala imat će samo dva daljnja odigravnja nakon dodira pri blokiranju.

Jedan ili više blokera mogu uzastopce (brzo i neprekidno) dodirnuti loptu, uz uvjet da su ti dodiri učinjeni tijekom iste akcije. Takvi dodiri računaju se kao samo jedno odigravanje momčadi.

POGREŠKE PRI BLOKIRANJU

Bloker dodirne loptu u protivničkom prostoru prije ili istodobno s udarcem u napadu protivnika

Igrač blokira loptu u protivničkom prostoru izvan antene.

Igrač blokira servis protivnika.

Lopta je od bloka poslana u aut.

ODMOR

DEFINICIJA

ODMOR je prekid igre i traje 1 minutu između setova.

IZUZETNI PREKIDI IGRE

OZLJEDA Dogodi li se ozbiljna ozljeda dok je lopta u igri, ona se mora odmah zaustaviti. Nadigravanje se zatim ponavlja.

Ozljeđeni igrač zatim može nastaviti igrati ako smatra da to može, a u slučaju da ne može, u igru ulazi zamjena.

SMETNJA IZVAN BORILIŠTA

Pojavi li se bilo kakva smetnja izvan borilišta tijekom utakmice, igra se mora zaustaviti i nadigravanje se ponavlja.

PROMJENE POLJA IGRALIŠTA I STANKE

PROMJENE POLJA IGRALIŠTA

Momčadi mijenjaju polja igrališta nakon svakog seta. U 3. setu momčadi mijenjaju polja igrališta nakon petog poena.

STANKE

Stanka između svakog seta traje najviše 1 minutu. Tijekom stanke odlučujućeg seta, prvi sudac obavlja ždrijeb.

Tijekom promjena polja igrališta momčadi moraju zamjenu izvršiti odmah,bez odugovlačenja.

NEDOLIČNO PONAŠANJE

Nedolično ponašanje člana momčadi prema službenim osobama, protivničkim igračima, svojem suigraču ili gledateljima bit će sankcionirano diskvalifikacijom momčadi s natjecanja.

SUDAČKI KOLEGIJ I POSTUPCI

Bunkerov turnir u odbojci na pijesku neće biti sudački popraćen, stoga će se igrati na principu “fair play”.

U slučaju da se momčadi ne mogu dogovoriti oko toga tko je pobijedio u nadigravanju, isti poen će se ponavljati

Objavljeno: 25.06.2022.