Nastavlja se obnova voznog parka Komunalca
Za svaku godinu jedno stablo – ukupno 782
Samobor nastavlja svoju posvećenost ekološkom razvoju kroz novi val sadnje stabala, koji će u konačnici donijeti 782 nova stabla, simbolično obilježavajući broj rođendanskih godina. Nakon proljetne sadnje 120 stabala i više od 600 ukrasnih sadnica, tijekom jesenskog razdoblja započeo je nastavak ove inicijative, koja je obuhvatila dodatnu sadnju novih stabala i ukrasnog bilja na gradskim površinama. Ovisno o uvjetima sadnje Samobor će biti bogatiji za 782 stabla.
„Naš je cilj da Samobor postane još zeleniji i ugodniji za život, a sadnjom stabala doprinosimo ne samo estetskoj ljepoti grada već i zdravijem okolišu. Više stabala znači bolju kvalitetu zraka, ugodniju klimu, više hlada i smanjenje rizika od poplava. Ovakvi projekti jačaju bioraznolikost, a posebno me veseli što smo u proces sadnje uključili vrtićku djecu i školarce, koja kroz praktičan rad i edukaciju uče o važnosti očuvanja okoliša i odgovornom odnosu prema prirodi. Naša Strategija zelene urbane obnove, koja će se provoditi do 2033. godine, omogućit će razvoj zelene infrastrukture i prilagodbu klimatskim izazovima, stvarajući održivo okruženje za buduće generacije.“ – istaknula je gradonačelnica Petra Škrobot te zahvalila Komunalcu na suradnji i angažmanu oko sadnje stabala i brizi za zelene površine.
Sa sadnjom novih stabala u Samoboru se započelo 6. studenog na dvije lokacije. Zasađena su 34 stabla. U parku u Južnom naselju u Svetonedeljskoj ulici posađeno je 5 stupastih likvidambara, 5 stupastih grabova, 2 božikovine, a na površini kod igrališta u Podvrhu posađeno je 9 uspravnih grabova, 3 crvenolisne bukve, 2 božikovine, 3 tulipanovca i 5 javora.
Sadnji stabala u parku u Južnom naselju prisustvovala su djeca iz skupina „Lastavice“, „Pčelice“ i „Patuljci“ Dječjeg vrtića Grigor Vitez. Zamjenik gradonačelnice Petar Burić pozdravio je najmlađe. „Vi ste još uvijek mali kao i ova stabla, ali kad ih posadite, zajedno ćete rasti i s vremenom ćete postajati sve veći i snažniji. Jednog ćete dana prolaziti ovim parkom i moći ćete reći da ste ih baš vi posadili. Jako je važno da sadimo stabla jer nam ona daju kisik koji udišemo, ali proizvode i hlad u kojem ćete se igrati tijekom ljeta“, pojasnio je djeci zamjenik Burić. Napomenuo je i kako je i on sa svojom obitelji kod kuće zasadio stablo, te je potaknuo mališane da s roditeljima učine isto.
Održane su i kreativne radionice na kojima su djeca izrađivala kolaže od jesenskog lišća i na kojima su kroz igru imala priliku naučiti prepoznati različite vrste stabala, a veliku je pažnju privukao i uvijek rado viđeni Borko, maskota Komunalca koji je podsjetio na važnost brige za okoliš.
Voditeljica Službe održavanja javnih površina i prostora Violeta Gjurkin djeci je pojasnila kako se sade stabla. Naglasila je kako je samo ove godine posađeno preko sto stabala i više stotina raznih sadnica. „Samobor je jedinstven po tome što pripada jednoj od najšumovitijih jedinica lokalne samouprave s ukupno 69 % šumske površine. Djeca se jako vesele današnjoj sadnji, a mi smo im pokazali kako izgledaju mlade sadnice, te kako se stablo sidri, i na kraju i sadi. U ovom parku planira se posaditi oko 30 stabala raznih vrsta i sigurna sam da će kroz godine ona ovdje donijeti bogati hlad“, rekla je Violeta Gjurkin.
Naglasila je i kako za sadnju biraju domaće vrste prikladne za naše podneblje: javor, hrast, grab, božikovina, lipa, breza, joha, bor, jasen, ali sade i strane vrste koje su se jako dobro prilagodile našem podneblju (likvidambar, tulipanovac, cedar, nordijska jela).
Učenici drugog razreda Osnovne škole Milana Langa sudjelovali su u sadnji stabala u parku na Podvrhu, u čemu im je pomogla i gradonačelnica Petra Škrobot. „Drago mi je da ste se odazvali ovoj akciji i da ćete nam pomoći posaditi ova stabla. Veseli nas što ih možemo posaditi toliko jer želimo da nam je u gradu što više zelenila i hlada u budućnosti i trudit ćemo se posaditi ih još puno na području cijelog grada. Vama želim da uživate u ovom danu i u našim radionicama i sigurna sam da ćete pokazati koliko ste kreativni i da ćete naučiti puno toga zanimljivoga“, poručila je gradonačelnica Škrobot. Osnovnoškolci su potom sudjelovali u radionicama na kojima su izrađivali aranžmane od suhog lišća i drugog bilja, a potom su i sastavili poruke budućim generacijama.
Djeca su u svoj vrtić i školu ponijela i po jednu sadnicu božikovine koju će zasaditi kao uspomenu na ovu akciju. Upravo je božikovina simbol Samoborskog gorja i njeno najveće stanište upravo je ovdje. Božikovina je zaštićeno drvo i nije ju dozvoljeno brati, iako se tradicionalno koristila za Božićno ukrašavanje.
Kroz ovakve akcije, uz podršku Komunalca, Samobor ulaže u održivu budućnost, promičući ekološku osviještenost i stvarajući ugodnije mjesto za sve generacije.
Objavljeno: 07.11.2024.