T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Obrazovanje

Dani planeta Zemlje

Program događanja Dana planeta Zemlje 2018.

Dani planeta Zemlje

17.4. u 18:30

Leptiri Žumberka - izložba fotografija

dijeljenje sjemenja i sadnica aromatičnog bilja i cvijeća koje privlači leptire

u suradnji s Parkom prirode Žumberak – Samoborsko gorje

Danji ili dnevni leptiri većinom su srednje veliki do veliki kukci, uglavnom šarenih boja i različitih šara na krilima. Na području Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje nalazimo neke od najrjeđih vrsta u fauni Hrvatske poput velikog topolnjaka, Limenitis populi i amandinog plavca, Polyommatus amandus.

Noćne leptire (lat. Heterocera) od danjih leptira razlikujemo po obliku ticala, čvrstoći i dlakavosti tijela te hitinskoj strukturi koja povezuje prednja i stražnja krila. Većina noćnih leptira leti noću, no neke vrste noćnih leptira aktivne su i danju. Većinom su to vrste žarkih boja krila, koje moguće grabežljivce upozoravaju na to da su otrovne.

Dok god opstanu livade, pašnjaci i šumski rubovi bogati zeljastim biljkama i vegetacijom opstat će i leptiri. Iako prisutan, nestanak staništa, zarastanje livada i pašnjaka i drugih staništa nije u odmakloj mjeri na području Parka prirode te možemo reći da su leptiri, barem zasad, sigurni!

 

17.4. u 19:00

Dnevni leptiri Žumberka - predavanje

Predavač: dr. sc. Toni Koren

u suradnji s Parkom prirode Žumberak – Samoborsko gorje

Leptiri Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje, kao i većeg dijela Hrvatske, nikada nisu sustavno istraživani. Tijekom 2017. godine započelo se sa detaljnim istraživanjem sjeverozapadnog dijela Parka prirode, i to na području brdskih travnjaka koje su botaničari detaljno istražili dvije godine ranije. Rezultati istraživanja ukazali su da je fauna leptira toga područja iznimno bogata i mnogobrojna, te je zabilježili 89 vrsta danjih leptira. Zajedno sa literaturnim nalazima, ukupan broj danjih leptira poznat za područje Parka prirode iznosi 111 vrsta (56% faune Hrvatske). Na području Žumberka susrećemo mješavinu sredozemnih, kontinentalnih, pa čak i alpinskih vrsta danjih leptira, što Park prirode svrstava u jedno od najinteresantnijih i vjerojatno najvažnijih područja za danje leptire Hrvatske.

17.4. u 20:00

Ovo mijenja sve/ This changes everything - dokumentarni film

Avi Lewis, SAD/Kanada, 89'

"Ovo mijenja sve" film je koji je nastajao tijekom 211 dana snimanja, u četiri godine, na pet kontinenata, epski pokušaj da se u drugačijem svjetlu prikažu golemi dosezi klimatskih promjena. Nastao prema međunarodnom publicističkom bestselleru Naomi Klein This Changes Everything, ovaj film donosi sedam snažnih prikaza zajednica s prve crte, od Powder River Basina u Montani do naftnih polja u Alberti, od obale južne Indije do Pekinga i dalje. S ovim pričama o borbi prožima se naracija Naomi Klein i povezuje ugljik u zraku s ekonomskim sustavom koji ga je onamo doveo. Kroz čitav film Klein gradi svoju najkontroverzniju i najuzbudljiviju ideju: egzistencijalnu krizu klimatskih promjena možemo upotrijebiti kako bismo svoj neuspjeli ekonomski sustav pretvorili u nešto radikalno bolje. Hoće li ovaj film sve promijeniti? Naravno da ne. Ali vi biste mogli, ako se odazovete njegovu pozivu na djelovanje.

 

22.4. u 19:00

Moje stvari/My stuff - dokumentarni film

Petri Luukkainen, Finska, 83'

Dvadesetčetverogodišnji Petri odlučuje provesti radikalan eksperiment. Nesretan je i osjeća da ga guše materijalne stvari koje je nakupio u stanu, pa ih pakira i seli u podrum, a sam počinje živjeti prema skromnom no strogom samonametnutom pravilu: smije vratiti samo jednu stvar dnevno i ne smije kupiti ništa novo. Hoćemo li odustajanjem od potrošačkom društva ujedno odustati i od društvenog života. Možemo li imati prijatelje ako nemamo mobitel? I hoće li ostatak svijeta uopće prihvatiti takav projekt? Odvažan film, koji pogađa ravno u srž ekspanzije konzumerizma 2000-ih u profinjenoj (finskoj) kombinaciji ozbiljnosti i humora.

 

24.4. u 19:00

Čisto podzemlje - predavanje

Predavač: dr.sc Ruđer Novak, speleolog

Na predavanju će biti predstavljena raskoš i ljepota skrivenih podzemnih kanala i prostorija. Šupljine u kršu su posljednja neistražena mjesta na koja ljudska noga još nije kročila. Stotine špilja i jama diljem zemlje koriste se kao divlji deponiji otpada pa su oni najveća ugroza špiljskoj fauni i našim zalihama pitke vode. Speleolozi se protiv ove pošasti bore volonterskom inicijativom Čisto podzemlje koja je dobila najveća domaća i međunarodna priznanja. Kako građanskim aktivizmom rješavati nerješive probleme?

 

24.4. u 20:00

Između neba i leda/Ice and the sky - dokumentarni film

Luc Jacquet, Francuska, 89'

Luc Jacquet otkrio je nevjerojatan novi način istraživanja klimatskih promjena. U središtu je njegova filma Claude Lorius, 82-godišnji francuski glaciolog koji je prije više od pedeset godina prvi put posjetio Antarktiku. Cijenjen je i stručan znanstvenik, najpoznatiji po proučavanju paleoatmosfere u ledenim jezgrama. U filmu otkriva tajne prošlosti analizirajući različite razine leda, nešto poput geologije smrznute vode. Jacquet mu se pridružuje na tom najjužnijem dijelu planeta kako bi doživio i zabilježio njegovu ljepotu, ali i golem utjecaj klimatskih promjena tijekom desetljeća.

ULAZ NA SVA DOGAĐANJA I PROJEKCIJE FILMOVA JE BESPLATAN

Objavljeno: 11.04.2018.