T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Projekti

Da se ne zaboravi!

Program ''Edukacija školske djece na temu Domovinski rat''

Udruga branitelja 151. samoborske brigade organizirala je program „ Da se ne zaboravi“ – „Edukacija školske djece na temu Domovinski rat“ kao sat povijesti za učenike osnovnih škola Samobora i Svete Nedelje od 8. do 10. 5. 2023. u Samoboru.

Program se organizira pod pokroviteljstvom Grada Samobora, Grada Sveta Nedelja, Ministarstva hrvatskih branitelja i Zagrebačke županije.

Ove je godine suorganizator Centar za mlade Bunker u čijem se prostoru organizirao sat povijesti. Program se kontinuirano provodi od 2014. godine, te se slobodno može reći da je kroz navedeni program prošlo oko 6500 učenika osnovnih i srednjih škola s područja Grada Samobora i Grada Sveta Nedelja.

Udruga je program započela 8. 5. 2023. sa 70 učenika Osnovne škole Milana Langa iz Bregane pod vodstvom profesorice Sanje Rapljenović, i s 13 učenika Osnovne škole Rude, pod vodstvom profesorice Jasmine Kodrnje.

9. 5. 2023. program je održan u Osnovnoj Školi Bogumil Toni sa 161 učenikom, pod vodstvom profesorice Anamarije Škoc Horvat, te u Srednjoj strukovnoj školi Samobor s 26 učenika pod vodstvom profesora Filipa Fabeka.

10. 5. 2023. program je održan u Osnovnoj školi Mihaela Šiloboda u Sv. Martinu pod Okićem s 50 učenika, pod vodstvom profesora Filipa Fabeka.

Program je održan i u Osnovnoj školi Vladimir Deščak u Novakima s 85 učenika pod vodstvom profesorice Željke Knežević te u Osnovnoj školi Sveta Nedelja sa 125 učenika pod vodstvom profesorice Tatjane Muftić Šoln.

Učenici su prvo dočekani u Spomen sobi branitelja 151.samoborske brigade, na adresi S. D. Kučar 2 u Samoboru, gdje ih je Rudolf Jedvaj, predsjednik  Udruge branitelja 151. samoborske brigade, ukratko upoznao sa spomen postavom Domovinskog rata, ratnog puta 151. samoborske brigade.

Nakon razgledavanja Spomen sobe, voditelji iz Udruge - Rudolf Jedvaj, Miljenko Komes, Franjo Horvat, Stanko Garašić, Milan Hrženjak, Ivica Telišman, Ivan Horvat, Franjo Lehpamer, i Josip Lehpamer,  poveli su ih u Centar za mlade Bunker, gdje su u velikoj dvorani pratili sat povijesti – program ''Edukacija školske djece na temu Domovinski rat''.

Ukratko su se učenici upoznali sa protokolom, odavanjem počasti i minutom šutnje kojom se odaje počast poginulim braniteljima Samobora i Svete Nedelje. Početkom svakog sata učenike su uime Udruge pozdravili voditelji Programa Franjo Horvat i Miljenko Komes, koji su ih ukratko upoznali s težnjom udruge da se ne zaboravi Domovinski rat i sudjelovanje naše brigade, kao i branitelja s područja Samobora i Svete Nedelje u Domovinskom ratu.

Sat povijesti vodio je dr. sc. Jakša Raguž iz Hrvatskog instituta za povijest, Odsjeka za suvremenu povijest. Ukratko je upoznao učenike sa stvaranjem Republike Hrvatske, početkom Domovinskog rata na prostoru Hrvatske te uključivanjem građana Samobora i Svete Nedelje u obranu i to s naglaskom na ratni put 151. samoborske brigade HV-a.

Kako je vrlo malo prostora na satu povijesti u školama posvećeno Domovinskom ratu, novijoj povijesti Republike Hrvatske, želja nam je da se ovim našim Programom kao i odlaskom na Spomen-obilježje Trokut Novska u listopadu, mladim naraštajima predoči koliko su naši branitelji, njihovi očevi, djedovi, susjedi sudjelovali u stvaranju povijesti i obrani Domovine.

Udruga se ovim putem zahvaljuje i ravnateljima osnovnih škola s područja Samobora i Svete Nedelje, profesorima povijesti i voditeljima iz razrednih odjeljenja koji su, kao i svake godine, pomogli u organizaciji Programa.

Ovim se programom ne potiče samo domoljublje nego i ponos na pripadnost gradovima Samoboru i Svetoj Nedelji, odnosno na doprinos branitelja s ovog područja u obrani, oslobađanju i stvaranju Republike Hrvatske. Nadalje, razvija se svijest kod učenika o nekadašnjem i današnjem geopolitičkom položaju Republike Hrvatske te o ulozi koju će učenici, kao budući punoljetni građani Hrvatske, imati u njenom razvoju kroz demokratske i građanske institucije. Stoga ovaj Program ima multiperspektivni pristup te, osim povijesti, sadrži i značajne elemente građanskog odgoja te njegovog educiranja i razvoja kod učenika.

Objavljeno: 11.05.2023.