T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Projekti

Predstavljeni rezultati projekta ZAMAh

Kako prevenirati ovisnosti i očuvati mentalno zdravlje djece i mladih?

Rezultati projekta ZAMAh – Zajedno za mentalno zdravlje predstavljeni su danas, 2. lipnja u Centru za mlade Bunker. Partneri na projektu čiji je nositelj Udruga za psihološku podršku Ježeva kućica su Grad Samobor, Grad Jastrebarsko kao i Društvo naša djeca Jastrebarsko.

Cilj je ovog projekta, koji je trajao 18 mjeseci, ojačati kapacitete lokalnih zajednica u provedbi projekata prilagođenih lokalnim problemima te pružiti učinkovit odgovor na krizne situacije u lokalnim zajednicama kroz konkretne akcije usmjerene na mentalno zdravlje mladih. Projekt je vrijedan više od 64 tisuće eura, od čega je 85% financirano sredstvima Europske unije.

Tajnica udruge Ježeva kućica, Ivana Garašić uvodno je pozdravila sve okupljene i naglasila kako su provedene edukacije za stručnjake i ključne ljude u lokalnim zajednicama kako bi se mogli kreirati i provesti konkretni programi koji će pozitivno utjecati na lokalnu zajednicu. Napomenula je kako psihološka podrška mladima nije besplatna, ali je prijeko potrebna. ''Ovakvu podršku treba ojačati jer se kod prevencije rezultati ne vide odmah'', poručila je Ivana Garašić.

Rezultate provedenog istraživanja predstavila je profesorica Martina Ferić uime Laboratorija za prevencijska istraživanja Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Navedeno je kako je u Samoboru u istraživanju sudjelovalo 1697 učenika što čini 60% od njihovog ukupnog broja. Zabrinjava činjenica kako mladi lako ili vrlo lako dolaze do sredstava ovisnosti stoga je bitno u akcijske planove uvrstiti i aktivnosti prevencije kako bi se pokušalo utjecati na svijest šire zajednice o ovim problemima. Iznenađuje i laka ili vrlo laka mogućnost nabave vatrenog oružja što je, s obzirom na nedavne događaje, posebno zabrinjavajuće. Izloženost vršnjačkom nasilju je vrlo velika i to u većem postotku u osnovnim nego u srednjim školama. Gotovo polovina srednjoškolaca se osjećalo bezvoljno u posljednja dva tjedna što je pokazatelj kako je mentalno zdravlje mladih ozbiljan izazov koji se ne može opravdati razvojnim čimbenicima. Jedan od rizičnih čimbenika je niska privrženost školi, bez obzira na relativno dobar akademski uspjeh stoga je takvu privrženost potrebno jačati. Istaknuto je kako je potrebno ciljati na empirijski identificirane čimbenike koji predviđaju problem i koje je moguće mijenjati. Važan dio projekta su i edukacije, a koje je u sklopu projekta Frontline Politeia provodio Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Mateja Baltorinić, tajnica Društva naša djeca Jastrebarsko, jednog od partnera na projektu, predstavila je Akcijski plan te programe i aktivnosti koje grad Jastrebarsko provodi u sklopu ovog hvalevrijednog projekta.

Uime grada Samobora „ Akcijski plan prevencije svih oblika ovisnosti i očuvanja mentalnog zdravlja djece i mladih
Grada Samobora 2023-2026" predstavio je zamjenik gradonačelnice i predsjednik Vijeća za prevenciju, Petar Burić. Zahvalio je svima na podršci kao i Vijeću za prevenciju na radu i svim aktivnostima koje su do sad proveli. Predstavio je prioritete djelovanja, ali i konkretne akcije koje Grad u suradnji s institucijama planira provesti u sklopu Akcijskog plana kako bi se prevenirala nepoželjna ponašanja kod mladih. Naglasio je kako će Grad pratiti potrebe kako bi primjereno reagirao na potrebe mladih. „Podaci istraživanja su zaista zabrinjavajući stoga je potrebno poduzeti konkretne korake kako bi naša djeca i mladi mogli rasti sretniji i u zdravijem okruženju“ – istaknuo je Petar Burić te naveo kako je Grad Samobor donošenjem Akcijskog plana definirao potrebe djece i mladih, provedbene aktivnosti , rokove , nositelje aktivnosti, suradnike u provedbi, nositelje financijskih sredstava, pokazatelje procesa te pokazatelje ishoda.

Analizom rezultata provedenog istraživanja, identificirana su tri prioriteta, odnosno željene promjene u ponašanju djece i mladih, a to je: smanjenje distribucije i konzumacije sredstava ovisnosti, smanjenje vršnjačkog nasilja te poboljšanje mentalnog zdravlja.

Petar Burić naveo je aktivnosti kojima će se pokušati utjecati na smanjenje rizičnih ponašanja. To su: postavljanje kamera na igralištima škola i frekventnim mjestima u gradu, implementirati preventivni program „Imam stav“ u sve osnovne škole, organizirati radionice i predavanja na temu vršnjačkog nasilja, predstaviti rezultate istraživanja provedenog u sklopu projekta svim roditeljima, promovirati važnost očuvanja mentalnog zdravlja u radio emisijama, osnivanje Savjetovališta za djecu i mlade u sklopu kojeg bi psihološka pomoć i stručni savjeti bili dostupni mladima koji se suočavaju sa stresom, osjećajima depresije, anksioznosti i drugim nepoželjnim osjećajima i ponašanjima.

„Vjerujem da ćemo Akcijski plan provesti u praksi te realizirati planirane aktivnosti, a sve s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja mladih i smanjenja ovisnosti. U budućnosti bih svakako volio vidjeti konkretne online alate kojima bi stručnjaci i krajnji korisnici bili izravno povezani što bi svima olakšalo djelovanje, a radit će se i na edukaciji stručnih djelatnika u području anksioznosti, ovisnosti i vršnjačkog nasilja“ – poručio je zamjenik gradonačelnice.

Svi zainteresirani na poveznici mogu pogledati online predavanja postavljena na YouTube kanalu udruge Ježeva kućica i projekta ZAMAh u kojima mogu pronaći mnoštvo korisnih informacija povezanih s unaprjeđenjem mentalnog zdravlja mladih.

Objavljeno: 02.06.2023.