T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Gramatiziranje

Putopiskinje, vodičkice i borkinje

Ako niste gramatički potkovani, ni dovoljno znatiželjni da samostalno proučavate jezik naš svagdašnji, jednostavno ga pokušajte osluškivati

Gramatiziranje - Draženka Robotić

Piše: Draženka Robotić

Ajde, na stranu sad Facebook objave, uzmimo to kao zabavu i mjesto na kojem su i jezične nepravilnosti "in". U tim je objavama ionako sve puno putopiskinja, vodičkica i borkinja, no baš te nazive pronađoh nedavno i u predgovoru jedne knjige.

U uvodnim rečenicama o autoru, u ovom slučaju autorici, koja je napisala knjigu putopisa, naišla sam na riječ putopiskinja. I to je prevršilo mjeru pa odlučih uzeti stvar u svoje ruke, preciznije, u svoje ruke uzeh Hrvatsku gramatiku. I to onu - "sivu" – kako je, od milja, zovu svi bivši i sadašnji studenti jezika našeg hrvatskog. U toj sivoj, podebljoj knjizi, od šestotinjak stranica, Barić, Lončarić, Malić, Pavešić, Peti, Zečević, Znika na stranici 304, pod naslovom Mocijska tvorba, pišu o onome što bismo trebali, ako ne znati, a onda, svakako pročitati!

Jasno je meni da ne moraju baš svi znati detalje o toj tvorbi nazvanoj, po mišljenju osnovnoškolaca, nekako "čudno" (kao nešto što ima veze s emocijama, samo bez bez e). A tako i zvuči ovo piskinja i borkinja – kao da govorite hrvatski bez emocija! E, zato smo mi – knjižničari – tu, jer kao što je svojevremeno profesor Anić govorio: "Tijekom studiranja najvažnije je naučiti služiti se literaturom!" A ja ću dopuniti: naučiti pronalaziti pojmove, znati se služiti pojmovnicima, kazalima, rječnicima i leksikonima.

Jer nitko ne zna sve, čak ni Google!

Prijeđimo, konačno, na stvar: za sve vas koji ne namjeravate uzeti u ruke "sivu" gramatiku, a silno želite naći riječ za putopisca, borca i još pokoju imenicu muškog roda koja nema mocijski parnjak ženskog roda, zavirite na stranicu 304 gdje piše ovo: "Mocijskom tvorbom zove se tvorba imenica jednoga roda od imenice drugoga roda s razlikom u spolu. Među takvim imenicama postoji mocijski odnos, one su jedna drugoj mocijski parnjak, čineći mocijski par", a na samom dnu stranice piše i ovo: "Od nekih imenica ne može se tvoriti mocijski parnjak, npr. đak, nahod...Mocijskih parnjaka nemaju ni imenice na -ič (branič, ribič, gonič, vodič), a tako i većina imenica za oznaku vršitelja radnje sa sufiksom -(a)c: pisac, tvorac, borac, znalac, svirac..."

Ukratko!

Za sve koji su ovo pročitali, a do sada nisu znali očekujemo da zapamte i što je važnije dijele dalje (može i na društvenim mrežama!): od nekih se imenica ne može tvoriti parnjak u ženskom rodu. Pa, ako vam do sada nije zvučalo nasilno i neprirodno i ako vam nije bilo čudno ženu koja se bori za ženska ili bilo koja druga prava zvati "borkinja", nakon ovog saznanja od vas očekujemo da to više ne činite.

I na kraju, za vas imamo i savjet: ako niste gramatički potkovani, ni dovoljno znatiželjni da samostalno proučavate jezik naš svagdašnji, jednostavno ga pokušajte osluškivati. Slušajte kako zvuči pojedina riječ kad je izgovorite, ne borite se s jezikom, nego pustite da vas vodi. Sigurna sam da će vas odvesti na pravo mjesto!

Objavljeno: 29.05.2017.